Julian Tuwim Fot. DlaPolonii
Łódź świętuje swojego największego poetę. Polski poeta Julian Tuwim skończyłby w tym roku 130 lat. Z tej okazji cały weekend w okolicach piątku 13 września 2024 roku w jego rodzinnym mieście Łodzi poświęcony był poezji: odczyty, koncerty, tematyczna gra miejska. Święto wszystkich miłośników poezji.
Julian Tuwim był spadkobiercą polskich poetów romantycznych. Był inicjatorem i współzałożycielem kawiarni literackiej „ZumPicador”, która była jednocześnie kabaretem literackim. Spotykała się tam grupa literacka „Skamander”, której Tuwim był także współzałożycielem. Skamandryci nadali polskiej poezji uniwersalny charakter, którego domagało się młodsze pokolenie. Ale Tuwim był przede wszystkim postacią formacyjną okresu międzywojennego – prawdziwym wirtuozem języka polskiego. Do jego najbardziej znanych dzieł należy zbiór wierszy Kwiaty polskie, z którego często przytaczany jest fragment Modlitwy Tuwima o prawdę:
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość – sprawiedliwość…
Miasto Łódź od kilku lat świętuje swojego wielkiego poetę. Zastępca burmistrza Małgorzata Moskwa-Wodnicka podkreśla ponadczasowość twórczości Tuwima: „Wyjątkowość Juliana Tuwima polega na tym, że potrafił patrzeć w przyszłość, dzięki czemu jego wiersze czytają dziś dzieci. Czytanie poezji przede wszystkim pobudza wyobraźnię, jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju. I choć poezja może nie jest już tak popularna, a młodzi ludzie korzystają obecnie ze smartfonów, to zachęcam do czytania poezji”.
Dla 18-letniego Adama poezja jest ważna. Łódzki mieszkaniec, który w miejscowym pałacu młodzieżowym bawi się z rówieśnikami w teatr i śpiewa do muzyki teksty Tuwima, ceni poetę: „Och, Tuwim, on jest fantastyczny, a te teksty są świetne, wspaniałe i dla każdego. Są ponadczasowe. awangarda, którą lubię; i on nie pisał jednoznacznie.
Poetę świętowano przez trzy dni m.in. w Bibliotece Juliana Tuwima. Czytania, koncerty, tematyczne przedstawienie miejskie. Koordynatorem obchodów był Łódzki Dom Literatury. Jej dyrektor Maciej Robert, sam poeta i pisarz, uważa Tuwima za symbol łódzkiej literatury i kultury: „Jeśli porzucimy szkolne nawyki, które każą z szacunkiem podchodzić do tekstu i go deklamować, przekonamy się, że ta poezja jest lekka, w jakiś sposób wolna, płynie sama i układa się w taki poetycki przepływ. Gdy już go złapiemy, automatycznie płyniemy jak Tuwim.”
Tuwim pisał dla dzieci i dorosłych; krótkie, zabawne wersety i długie, poważne wiersze - podburzające i wściekłe, synkretyczne, autobiograficzne i uniwersalne. Oprócz poezji Tuwim pisał także libretta, skecze i teksty piosenek. Śpiewająca aktorka Julita Kożuszek podkreśla: „Widzowie słyszą mówione teksty, które wcześniej pisano jako wiersze, ale my znamy je jako piosenki. Słyszy się je bez melodii. To przeżycie, które pozwala usłyszeć słowotwórstwo i wrażliwość Tuwima. Bo wiecie Państwo, muzyka niesie nam bardzo ważne przesłanie. Nie chcę powiedzieć, że często przytłacza to słowa, ale częściej zapamiętujemy melodię niż tekst.
Były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek napisał z okazji urodzin Juliana Tuwima książkę dla dzieci – Pan Słowik, po niemiecku HerrNachtigall. Krakowskie wydawnictwo Austeria wydało „Łódź”. Książka do pisania. Natomiast Narodowe Centrum Kultury w Warszawie wydało książkę naukową Uwięzionewypuszczamżywioły o twórczości poety. Trochę mało jak na 130-lecie. Ale kto dziś czyta poezję. Szkoda, byłoby to bardziej wartościowe.
TŁUMACZENIE: Sylwia Pochmara-Hahnkamp
Tytuł oryginału: 130. GEBURTSTAG VON JULIAN TUWIM.
Łódź feiert seinen größten Dichter
Autor: Arkadiusz Łuba „Masurische Storchenpost nr 9/2024
barbara.willan@gmail.com
Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna
Skontaktuj się z nami
mail: barbara.willan@gmail.com
tel. 606 680 218
ul. Prosta 17/3
Olsztyn 10 - 029
Zrobione w WebWave CMS