Fot: SM
Otrzymaliśmy książkę autorstwa i wydawcy Ulricha Raschkowskiego, naszego długoletniego czytelnika.
Tytuł oryginału: „Kurt Georg Vogt 1912 – 1941
Opfer der „Euthanasie”/Ofiara eutanazji
(Verlag/Wydawnictwo: Ph.C.W. Schmidt, Neustadt an der Aisch, 2021)
Praca nad książką trwała kilkadziesiąt lat. Książka przedstawia w świetle licznych dokumentów losy ludzi chorych i kalekich. Jednym z nich był bliski krewny autora.
Bohater książki, Paul Vogt,(urodzony w roku 1912 w Królewcu) spędził prawie 17 lat lat swego życia jako w różnych ośrodkach opiekuńczych.
Od dzieciństwa chorował na padaczkę. Kiedy jego stan zdrowia pogorszył się tak bardzo, że wymagał całodobowej opieki – został oddany do Zakładu Opiekuńczego prowadzonego przez Kościół Ewangelicko - Augsburski w Karolewie koło Kętrzyna.
Według danych niemieckich w 25-lecie ( w 1907 roku) założenia Zakładu w Karolewie było 1500 podopiecznych, w tym 800 osób chorych na padaczkę (epilepsję). Chorymi opiekowało się 150 diakonów i diakonis.
W roku 1940 ów zakład został zlikwidowany. Obłożnie chorych uśmiercono za pomocą zastrzyków (eutanazja), a pozostałych wywieziono do Kortowa w Olsztynie.
Następnie z Kortowa przewieziono wybranych pacjentów do różnych ośrodków, Kurt Vogt trafił do ośrodka w zamku w Pirna-Sonnenstein koło Drezna, gdzie 4. sierpnia 1941 został zabity w komorze gazowej.
Od początku 1940 do końca czerwca 1942 część zamku została przeznaczona na miejsce zagłady. Komora gazowa i krematorium zostały zainstalowane w piwnicy budynku C 16 w byłych męskich sanitariatach. Od końca czerwca 1940 do września 1942 zostało zabitych w efekcie trwania Akcji T4. 13 720 osób. Jedną z ofiar był Kurt Vogt.
Ta książka poświęcona jest pamięci Kurta Vogta i ofiar „sanatoriów i domów opieki” w dawnych Prusach Wschodnich. Książka powinna skłonić nas do głębokiej refleksji.
barbara.willan@gmail.com
Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna
Skontaktuj się z nami
mail: barbara.willan@gmail.com
tel. 606 680 218
ul. Prosta 17/3
Olsztyn 10 - 029
Zrobione w WebWave CMS