water droplets on a leaf
13 maja 2020

Co skrywa moja ojczyzna.

            Ze względu na obecną sytuację wynikającą z panującej w naszym kraju epidemii korona wirusa, organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce również tymczasowo zawiesiły swoją działalność edukacyjno- kulturalną. Konieczne jest dostosowanie się do nowych okoliczności, ponieważ nie jest wiadome, kiedy sytuacja ulegnie zmianie.  

            Aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, zachęca wszystkich do przyłączenia się do obchodów rocznicowych, 75. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej i powojennej tragedii Niemców w Polsce, poprzez aktywny udział w projekcie edukacyjnym „Co skrywa moja ojczyzna”.  
Rocznica ta daje możliwość zajęcia się przeszłością, okolicznościami wojny oraz okresu powojennego. Celem projektu jest ocalenie od zapomnienia miejsc, w których znajdowały się tak długo skrywane powojenne tragedie Niemców, byłe obozy pracy i wysiedleńcze, inne miejsca cierpienia, poprzez wspomnienia świadków, ówczesnych lub obecnych mieszkańców. Mamy nadzieję, że do tej inicjatywy przyłączy się wiele osób, którym ta kwestia leży na sercu.  

             Dzięki temu projektowi, odkryte mają zostać mało znane miejsca, o których istnieniu mogą opowiedzieć tylko ich mieszkańcy, miejsca nieznane i zapomniane – ale warte zapamiętania. Inicjatywa ta jest całorocznym projektem skierowanym do wszystkich grup wiekowych i wszystkich zainteresowanych pomocą w współtworzeniu i przygotowaniu publikacji, w której znajdą się najciekawsze prace. Publikacja wydana zostanie w następnym roku kalendarzowym. Obecny czas kwarantanny bardzo sprzyja twórczemu pisaniu tekstów, opowiadań i wspomnień. Słowo pisane uzupełnione o odpowiednie fotografie, powinno przedstawić spójny obraz całości, który przywoła wspomnienia o tych miejscach.  
Rok 2020 jest szczególnym rokiem, naznaczonym ważnymi wydarzeniami i rocznicami. Bardzo ważne jest, aby pamiętać i upamiętnić niewinne ofiary okresu powojennego, aby ich cierpienia i śmierć nie zostały zapomniane. Wydarzenia tych lat powinny uświadomić nam, czym naprawdę jest wojna i jakie mogą być jej konsekwencje. Świadomość ta powinna nas uczyć, aby nigdy więcej nie stać się obojętnymi na ludzkie cierpienie bez względu na narodowość i wyznanie.  


              W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z panią Beatą Sordon, beata.sordon@vdg.pl, tel: +48 77 454 78 78, wew. 109. Kom.: 728 149 579.  
 
Termin: kwiecień – 11 grudnia 2020 


Wytyczne formalne: max. 5 zdjęć, 2-3 strony tekstu (Format A4 Word – max. 5 500 Znaków) 


Projekt kierowany jest to wszystkich zainteresowanych.  
 

 

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS