Fot: arch.
Jeśli ktoś w Niemczech chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o byłych Prusach Wschodnich lub innych byłych terytoriach niemieckich, które obecnie znajdują się w północnej Polsce, ma ku temu świetną okazję, oglądając stację Norddeutscher Rundfunk NDR. Redaktorzy tej stacji telewizyjnej często doszukują się śladów i wątków kulturowych w regionach, które, podobnie jak północne kraje związkowe Niemiec, kojarzą się z architekturą ceglanego gotyku. Jest ona wyrazem bliskości kulturowej i życiowej, która znalazła odzwierciedlenie również w długotrwałych partnerstwach między miastami i regionami Niemiec i Polski.
W pierwszym tygodniu marca bieżącego roku na antenie NDR Dolna Saksonia codziennie wczesnym wieczorem o godz. 19.30 zapowiadano audycje na temat Prus Wschodnich. Na wtorek czwartego marca redaktorka odpowiedzialna zaplanowała wywiad ze świadkiem czasu Siegfriedem Burghardtem. Wierny czytelnik i autor „Mazurskiej Poczty Bocianiej” odpowiadał w drugiej części programu „Hallo Niedersachsen” na pytania, w szczególności dotyczące długiej podróży na teren dzisiejszej Republiki Federalnej podczas ucieczki pod koniec II Wojny Światowej. Ze Szczytna jego droga zaprowadziła go, podobnie jak wielu innych uchodźców, w stronę Morza Bałtyckiego. W Kołobrzegu był świadkiem przybycia łodzi z uratowanymi pasażerami z zatopionego statku uchodźców „Wilhelm Gustloff”. Choć jemu samemu udało się dotrzeć do Hanoweru przez Szczecin i Berlin, jego kuzynki nie miały tyle szczęścia, jak opisywał. Jedna z nich zginęła, jedna została ranna, jedna została porwana. Trzy niestety bardzo typowe losy z tamtych czasów. Opowieściom Siegfrieda Burghardta towarzyszyły wyjaśnienia doktora Joachima Mähnerta, dyrektora Muzeum Krajowego Prus Wschodnich w Lüneburgu, który rzucił więcej światła na ogólną historię za wydarzeniach.
Dla widzów z dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego, którzy znają historię i mniejszość niemiecką w tym regionie, było jeszcze jeden ważny wizualny akcent w jasnoniebieskim kolorze. Na jednym z planów reportażu widać Siegfrieda Burghardta trzymającego w ręku otwarty egzemplarz „Mazurskiej Poczty Bocianiej”. Ona jest przecież ważną częścią jego życia.
Za ten i wiele innych materiałów na temat Prus Wschodnich, Warmii i Mazur, a także innych regionów ważnych dla mniejszości niemieckiej w północnej Polsce, wielki dzięki redaktorkom i redaktorom stacji Norddeutscher Rundfunk.
Tekst: Uwe Hahnkamp
barbara.willan@gmail.com
Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna
Skontaktuj się z nami
mail: barbara.willan@gmail.com
tel. 606 680 218
ul. Prosta 17/3
Olsztyn 10 - 029
Zrobione w WebWave CMS