20 sierpnia 2019

Mikołajki

Mikołajki zostały wymienione jako wieś kościelna w 1444 roku. Do XVII wieku była w użyciu nazwa Sanct Niclas. Prawa miejskie nadał w 1726 roku Fryderyk Wilhelm I. Z Mikołajkami kojarzy się nie tylko sielawa - symbol Mikołajek obecny w herbie, legendach czy w rybiej postaci na rynku, ale również z Mikołajkami kojarzą się mosty łączące dawniej osiedla na przeciwległych brzegach Tałt. Dzięki nim i wyrastającym niemal z wody domom Mikołajki zwane były w przeszłości Mazurską Wenecją. Pierwszy drewniany most wybudowano w 1516r. Mikołajki nawiedzały różne katastrofy: w 1729 roku spaliło się prawie całe miasto, w latach 1831-1832 panowała w mieście cholera, a w 1845 roku nastąpił głód i choroby. Ale istotne w historii Mikołajek jest pojawienie się w 1843 r. pierwszego parowca, dzięki któremu otworzyły się możliwości kontaktu ze światem.

A co warto zwiedzić obecnie w Mikołajkach? Gdzie się udać? Zapewne podróż statkiem po Jeziorze Mikołajskim, Bełdany, Śniardwy czy Tałty jest jedną z takich możliwości. Wizyta w kościołach, tu w szczególności interesujący jest kościół ewangelicki z wysoką wieżą widoczną już z daleka, wizytówką Mikołajek. Kościół został wybudowany w 1842 roku, natomiast wieża w 1880r. Wnętrze kościoła zostało zbudowane w stylu klasycystycznym, był to trzynawowy masywny budynek według projektu Szkoły Szinkla. Obok kościoła znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej, które posiada unikatowy zbiór piśmiennictwa i drukarstwa polsko-ewangelickiego na Mazurach do 1945r. oraz informacje o powstaniu Mikołajek, jak również kościoła ewangelickiego Świętej Trójcy. Kustosz muzeum odpowie na każde pytanie, pomoże w zwiedzaniu muzeum. Jest to miejsce godne polecenia. Pozostaje jeszcze spacer po uliczkach Mikołajek i podziwianie śladów przeszłości splecionych z nową rzeczywistością.

Literatura:w. Kujawski, Puszcza Piska, QMK Olsztyn 2018, s.152-208.

A. Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, s. 93.

http://www.mikolajki.luteranie.pl/muzeum-reformacji/

 

Tekst.: M. Grygo

Foto.: K. Grygo

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS