01 listopada 2020

Światełko pamięci.

"Człowiek żyje tak długo jak żyje pamięć o nim".

 

1 i 2 listopada to w kalendarzu dni szczególne, to czas pamięci o tych, którzy odeszli. W tym okresie odwiedzamy cmentarze, aby w zadumie zapalić znicze, złożyć kwiaty, wspomnieć swoich bliskich, przyjaciół, znajomych. W tym roku dzień ten wyglądał inaczej niż zazwyczaj, wielu z nas z powodu pandemii pozostało w domach i zapaliło świece, które są symbol pamięci, ale nie tylko.

Świece są połączeniem czterech żywiołów: ognia w płomieniu, wody w płynnym wosku, powietrza jako dymu i ziemi jako knota. Dzięki świecom powracamy wspomnieniami o tych, których już nie ma. Symbol świecy jest też elementem naszej tradycji i kultury, łączy to, co jest wspólne, niezależnie od szerokości geograficznej czy statusu materialnego – daje światło i ciepło, zaś jej płomień niesie nadzieję. Z jednej strony jest ona wyrazem szacunku wobec zmarłych, z drugiej, pełni ważną rolę czynnika budującego naszą tożsamość.

Zachowanie pamięci o przodkach pomaga określić nasze miejsce w historii naszej rodziny, budować obraz siebie w oparciu o cechy, talenty czy siłę życiową charakterystyczną dla naszych przodków. Rozmyślając o życiu członków rodziny: kim byli, skąd pochodzili, jakimi byli ludźmi, dowiadujemy się czegoś ważnego także o sobie. Wszystkich nas w tych szczególnych dniach łączy potrzeba wspomnień.

 

B.W.

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS