09 sierpnia 2022

WYSPY NA ŚNIARDWACH – KACZOR

Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku Kaczor (niem. Friedrichs Werder) był wyspą, ale obecnie, w wyniku naturalnego zarastania i poprzez półwysep Zagon, połączył się z lądem.
 
 Na półwyspie Zagon istniała osada o tej samej nazwie a w pobliżu znajdowała się leśniczówka Lipnik. W lipcu 1938 r. nazwę osady zmieniono urzędowo na Spirdingshorn.
 
Późnym latem 1944 roku podjęto próby ufortyfikowania półwyspu, ale do dzisiaj zachował się tylko fragment okopu.
 
Na początku 1945 roku Zagon został opuszczony przez jej mieszkańców, zabudowania zostały częściowo zniszczone i splądrowane przez żołnierzy radzieckich. Pozostałe ruiny, zostały rozebrane i wywiezione przez osadników z Kurpi, zasiedlających okoliczne wioski. Do niedawna czytelne były ślady dawnych zagród oraz zdziczałe drzewa owocowe.
 
Na półwyspie znajdował się też maleńki cmentarz ewangelicki, ale w latach 70 został zniszczony. Ocalał tam tylko grób Luise Grabosch z domu Urban urodzonej 3.12.1861 w Friedrichshof (Rozogi), zmarłej 19.04.1934 w Sagon (Zagon). Ten zapomniany grób jest odwiedzany regularnie przez żeglarzy, którzy niesłusznie nazywają go „Grobem Baronowej” i co jakiś czas pojawiają się na nim znicze oraz kwiaty.
 
Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Piskiego z 2011 roku, na okalającym Kaczor od zachodu Jeziorze Kaczerajno (zatoka jeziora Śniardwy), jest ustanowiona strefa ciszy i obowiązuje zakaz używania silników spalinowych do napędu jednostek pływających.
 
 
Źródło: 
https://www.facebook.com/msrokartowo/
https://msr-okartowo.pl/?fbclid=IwAR0cFuLlnFw0QNtqm_rd6Pizp090Qz5gAnTKUOk8FktgjxgKRmRDfmj9NPY
  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS