Język mazurski

 

Język mazurski 1

 

07 grudnia 2019


Język mazurski.

 

 

Zainteresowanie Mazurami, a szczególnie językiem mazurskim jest ciągle żywe. Świadczą o tym liczne publikacje, m.in. ukazanie się "Małego Księcia" w języku mazurskim. W mijającym już roku ukazała się też ciekawa pozycja w języku niemieckim pt. "Masurische Wortschätze und Familiengeschichten. An der Tür meiner Erinnerungen"/ "Mazurskie słownictwo i rodzinne historie/ U progu moich wspomnień" autorstwa Siegmunda R.Fröhlich. Książkę wydało wydawnictwo: Isensee Verlag Oldenburg.
S. R.Fröhlich urodził się w Inowrocławiu, do szkoły uczęszczał w Kwidzynie i Olsztynie. W 1972 roku wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec. Rodzice autora pochodzili z Mazur. Całe swoje dzieciństwo i młodość spędził u swoich dziadków w Ogródku k/ Ełku. To właśnie u swoich dziadków zetknął się z mazurską mową. W swojej książce oprócz ciekawych historii i anegdot wzbogaconych zdjęciami znajduje się również mały słowniczek mazurskiej gwary,
"Die gospodarka (Hof) von opaj Adolf und babtschja Anna, die ich immer wieder aufsuchen konnte, war eine kleine Landwirtschaft von knapp fuenf hektary. Sie lag einsam und entlegen zwischen der zjoska (Dorf) Ogródek/ Ogrodtken und der zjoska Klusy/ Clausse." (S. 10)

https://www.nwzonline.de/…/lesung_mit_siegmund_froehlich_27…

 

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS