20 sierpnia 2019

Cmentarna góra

  W gminie Piecki występuje bardzo wiele uroczych wiejskich cmentarzy, głównie ewangelickich. Obecnie miejsca te są najczęściej zaniedbane i przede wszystkim zapomniane. Szkoda, bo stanowią one ogromną wartość historyczną, kulturową i artystyczną naszego regionu.

  Godny podziwu jest rodowy cmentarz właścicieli majątku Brejdyny. Położony pomiędzy drzewami na stoku wysokiego wzgórza przy północnym brzegu jeziora Brejdyny. Obecnie ledwo widoczny i zarośnięty chwastami. Można się domyśleć, że z cmentarza roztaczał się przepiękny widok na jezioro, wieś, łąki i pola. T. Żurkowska w książce "Mazurskie cmentarze symbole w krajobrazie" tak opisała cmentarz rodowy w Brejdynach: "Z tego malutkiego cmentarza roztacza się niesamowity widok na jezioro i całą okolicę. Powiązany widokowo z położonym po drugiej stronie jeziora, nieistniejącym obecnie pałacem i parkiem, stanowi ciekawy przykład świadomie komponowanego krajobrazu".

  Na cmentarzu niewiele zachowało się nagrobków. Wśród zarośli widoczny jest pomnik ze skromną płaskorzeźbą przedstawiającą kobietę z dzbanem, upamiętniający zmarłą Martę Krammer oraz kilka ram nagrobnych.

 

Literatura:

Tekla Żurkowska "Mazurskie cmentarze symbole w krajobrazie", Wyd. Borussia, Olsztyn 2008.

 

Tekst.: E. Dulna

Foto.: E. Dulna

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS