07 września 2019

Mazurska wieś.

        Dźwierzuty to jedna z najstarszych wsi mazurskich z 600 letnią tradycją i historią. Co warto zobaczyć w Dźwierzutach? Godnym polecenia jest kościół ewangelicki z XIV wieku.Jest położony blisko głównej drogi na wysokiej skarpie porośniętej klonami i jesionami. Został zbudowany według wzorów architektury późnogotyckiej z elementami stylu barokowego pochodzącego po pożarze w 1693 r. Przy kościele znajduje się stary cmentarz. Niedaleko Dźwierzut rozciąga się Pasym, małe miasteczko mazurskie założone w 1336 r.,położone nad jeziorem Kalwa. W miasteczku można podziwiać Kościół Ewangelicko - Augsburski z 1391 roku, ratusz z 1855,Kościół Rzymsko-Katolicki z 1876, Wieżę Ciśnień z 1910-11 oraz fragmenty murów miejskich z XIV w.

        W sierpniu br. w kościele ewangelickim w Dźwierzutach miała miejsce niecodzienna i wzruszająca uroczystość przekazania zaginionego podczas II wojny światowej kielicha komunijnego. Wystawione wiosną na aukcję naczynie liturgiczne udało się odzyskać dzięki staraniom biskupów Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowego Kościoła Ewangelickiego Nadrenii.

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS