17 sierpnia 2020

Zaproszenie

Bethke urodził się jako ósme z dziesięciu dzieci w rodzinie pastora. Jego matka była profesorem fortepianu. W wieku 13 lat Bethke otrzymał swoje pierwsze stanowisko organisty. Studiował muzykę kościelną, kompozycję i dyrygenturę w Lubece, Freiburgu Breisgau, Paryżu, Madrycie i Hamburgu. W 1969 roku został mianowany muzykiem kościelnym w katedrze w Ratzeburgu. W 1972 roku otrzymał tytuł dyrektora ds. muzyki kościelnej. Swoje wykształcenie uzupełniał studiując muzykologię, teologię i historię. W 1988 r. obronił doktorat na temat Kurta Thomasa, a w 1999 r. otrzymał tytuł profesora honoris causa kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn "w uznaniu  jego wybitnych zasług dla muzyki kościelnej i działalności kompozytorskiej, jak również jego wkładu w "Ratzeburger Dommusiken" i wymianę kulturalną z Europą Wschodnią". Jest posiadaczem Federalnego Krzyża Zasługi z Wstęgą.

Bethke występował na całym świecie jako dyrygent, organista i akompaniator fortepianowy. Jego repertuar sięga od oratoriów sakralnych po muzykę symfoniczną i opery.

30 kwietnia 2007 roku przeszedł na emeryturę jako muzyk kościelny w Ratzeburgu. Następnie podjął dalsze działania jako dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersyteckiego Uniwersytetu Muzycznego w Zittau/Görlitz oraz Niemieckiej Orkiestry Bachowskiej.

 

 

  1. pl
  2. de
Mobile menu

barbara.willan@gmail.com            

Strona internetowa jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Redaktor strony internetowej: Ewa Dulna

Skontaktuj się z nami

mail: barbara.willan@gmail.com

tel. 606 680 218

ul. Prosta 17/3

Olsztyn 10 - 029

Zrobione w WebWave CMS